آیا شیطان وجود دارد؟

آیا شیطان وجود دارد؟

آیا خدا شیطان را خلق کرد؟‎

استاد دانشگاه با این سوال ها شاگردانش را به چالش ذهنی کشاند‎.

آیا خدا هر چیزی که وجود دارد را خلق کرد؟‎

شاگردی با قاطعیت پاسخ داد:"بله او خلق کرد‎"

استاد پرسید: "آیا خدا همه چیز را خلق کرد؟‎"

شاگرد پاسخ داد: "بله, آقا‎"استاد‎ ‎گفت: "اگر خدا همه چیز را خلق کرد, پس او شیطان را نیز خلق کرد. چون شیطان‎ ‎نیز وجود دارد و مطابق قانون که کردار ما نمایانگر ماست , خدا نیز شیطان‎ ‎است‎"

شاگرد آرام نشست و پاسخی نداد. استاد با رضایت از خودش خیال کرد بار دیگر توانست ‏ثابت کند که عقیده به مذهب افسانه و‎ خرافه ای بیش نیست‎.

شاگرد دیگری دستش را بلند کرد و گفت: "استاد میتوانم از شما سوالی بپرسم؟‎"

استاد پاسخ داد: "البته‎"

شاگرد ایستاد و پرسید: "استاد, سرما وجود دارد؟‎"

استاد پاسخ داد: "این چه سوالی است البته که وجود دارد. آیا تا کنون حسش نکرده ای؟‎ ‎‎" 

شاگردان به سوال مرد جوان خندیدند‎.

مرد جوان گفت: "در واقع آقا, سرما وجود ندارد. مطابق قانون فیزیک چیزی که ما از آن به ‏سرما یاد می کنیم در حقیقت نبودن‎ گرماست‎. ‎هر موجود یا شی را میتوان مطالعه و آزمایش کرد وقتیکه انرژی داشته باشد یا‎ ‎آنرا انتقال دهد. و گرما چیزی است که باعث میشود بدن یا هر شی انرژی را‎ ‎انتقال دهد ‏یا آنرا دارا باشد. سرما وجود ندارد. این کلمه را بشر برای‎ ‎اینکه از نبودن گرما توصیفی ‏داشته باشد خلق کرد‎."

شاگرد ادامه داد: "استاد تاریکی وجود دارد؟‎"

استاد پاسخ داد: "البته که وجود دارد‎"

شاگرد‎ ‎گفت: "دوباره اشتباه کردید آقا! تاریک هم وجود ندارد. تاریکی در حقیقت‎ ‎نبودن نور ‏است. نور چیزی است که میتوان آنرا مطالعه و آزمایش کرد. اما‎ ‎تاریکی را نمیتوان. در واقع ‏با استفاده از قانون نیوتن میتوان نور را به‎ ‎رنگهای مختلف شکست و طول موج هر رنگ را ‏جداگانه مطالعه کرد. اما شما نمی‎ ‎توانید تاریکی را اندازه بگیرید. یک پرتو بسیار کوچک ‏نور دنیایی از تاریکی‎ ‎را می شکند و آنرا روشن می سازد. شما چطور می توانید تعیین ‏کنید که یک‎ ‎فضای به خصوص چه میزان تاریکی دارد؟ تنها کاری که می کنید این است ‏که‎ ‎میزان وجود نور را در آن فضا اندازه بگیرید. درست است؟ تاریکی واژه ای است‎ ‎که بشر ‏برای توصیف زمانی که نور وجود ندارد بکار ببرد‎."
در آخر مرد جوان از استاد پرسید: "آقا, شیطان وجود دارد؟‎"

زیاد‎ ‎مطمئن نبود. استاد پاسخ داد: "البته همانطور که قبلا هم گفتم. ما او را هر‎ ‎روز می ‏بینیم. او هر روز در مثال هایی از رفتارهای غیر انسانی بشر به‎ ‎همنوع خود دیده میشود. ‏او در جنایتها و خشونت های بی شماری که در سراسر‎ ‎دنیا اتفاق می افتد وجود دارد. ‏اینها نمایانگر هیچ چیزی به جز شیطان نیست‎."

و‎ ‎آن شاگرد پاسخ داد: "شیطان وجود ندارد آقا. یا حداقل در نوع خود وجود‎ ‎ندارد. شیطان ‏را به سادگی میتوان نبود خدا دانست. درست مثل تاریکی و سرما‎. ‎کلمه ای که بشر ‏خلق کرد تا توصیفی از نبود خدا داشته باشد. خدا شیطان را‎ ‎خلق نکرد. شیطان نتیجه آن ‏چیزی است که وقتی بشر عشق به خدا را در قلب خودش‎ ‎حاضر نبیند. مثل سرما که ‏وقتی اثری از گرما نیست خود به خود می آید و‎ ‎تاریک که در نبود نور می آید‎.
آن شاگرد کوچک‎ ‎آلبرت انیشتین‎ ‎بود

/ 1 نظر / 13 بازدید
سلام

سلام - لطفا" یه چیز تازه بنویسین . این تکرای یه . تاحالا تو 20تا وبلاگ خوندمش ...[خداحافظ]